Bu Bir Zahra Yazısıdır

Yazan: Lavin Canan

Tasasız ve planlı günleri severim. Tek başıma sinemaya gittiğim günleriyse daha çok severim. O gün de aynen böyle, sevdiğim bir gündü. Kalabalığa karışacak gücü bulup dışarı çıktım. Vizyonda Fatih Akın filmi vardı, gücün kaynağı bundan sebepti. Filmin sonlarına doğru müthiş bir şarkı çaldı. Karanlığı Shazam maviliği bozdu sayemde. Hindi Zahra ile tanışmam böyle oldu.

Annesi Berberi babası Fransız olan Zahra ailesi sayesinde amazighe kültürü ve gnaoua geleneksel müziği hakkında bilgi sahibi ayrıca Berberi kadınları için müziğin önemi büyük. Müzik onlar için güçlü, kendine güvenen kadının figürü. 15 yaşına kadar annesiyle yaşadıktan sonra Paris’e babasının yanına gitme kararı alıyor. Çeşitli enstrümanları kendi kendine çalmayı öğreniyor. Paris’te de bir süre back vokal olarak geçimini sağlıyor.

2010 yılında Handmade, 2015 yılındaysa Homeland albümlerini çıkarmıştır. Ses getiren şarkısı Beautiful Tango birinci albümde, benim karanlığı aydınlatmama neden olan şarkısı -The Blues- ikinci albümde yer almıştır. Birçok ödül alan sanatçı iki kez Babylon sahnesinde yer almış İzmir ve Ankara’da da konser vermiştir. Büyütüldüğü ortam ve ilgileri yönünde yaptığı işler sonucunda soyadını ismi olarak kullanmaya başlayıp karşımıza çıkan Zahra günümüzde başarılı bir blues, caz, soul sanatçısı.

Sadeliğe hasret kalanlar olarak sizi Broken Ones dinlemeye çağırıyorum.*

Next Post

Hava Bedava, Su Buuuzzz Gibi

Pts Oca 13 , 2020
Çocukların anneleri ve hacı olmayan, arada iki tek atan, ölüm korkusu daha dört bir yanını sarmamış dedeleri tarafından yaz tatillerinde zorla Kur’an kursuna gönderildikleri yıllar, aylardan ise Trakya karpuzunun öğlen kesilip akşama soğuması için buzdolabına atıldığı yada kesilmemiş sarı siyah Kırkağaç kavunun içine şırınga ile 35 cl’lik Tekirdağ rakısının sadece […]

ÖNE ÇIKANLAR