Çok Saçma: Mücbir Sebepler vs Şahane Pazar

Mizah, hayatın güldürücü yönünü ortaya çıkaran sanat türüdür. Mizah eserleri sadece şaka, güldürme maksadıyla söylenip, yazılıp, çizilmediği gibi belli fikirleri ifade etmek için de ortaya konabilir.

Hikaye roman, komedi nükte, fıkra, hiciv, taşlama gibi şekillerde karşımıza çıkan bu eserlerin en önemli özelliği, espri adı verilen can alıcı noktanın, eserin ayrıntıları arasında büyük bir yetenekle gizlenmesi, tam sırası gelince de beklenmedik bir anda söylenmesidir.

En kaba şakadan en ince espriye kadar bütün mizah örnekleri, birbiri ile uyum içindeki olaylar arasındaki çelişkinin birdenbire ortaya çıkarılmasına dayanır. Mizah gelenek ve kuralların sorgulanmasında önemli bir rol oynar. İnsanın topluca yaşamaya başladığı dönemle ortaya çıkmış, kentleşmeyle daha soyut ve dolaylı bir hal almıştır.

Toplum üzerinde bu kadar büyük bir etkiye sahip bir şeyin profesyonelleşmesi de kaçınılmaz oldu elbette. Sahnelerde başlayıp, televizyon ismi verilen mobilyada devam eden mizah, gelişimini cep telefonu denen ufak bilgisayarlarda sürdürüyor. Bu videoda çok saçma bir şey yapacağız ve iki kişinin yaptığı programlar olmak dışında hiçbir ortak noktası olmayan, Pazar akşamlarının daimi show programı Şahane Pazar ile Karantina günlerinin yüzbinlerce kişiye ulaşan Instagram Talk-Show programı Mücbir Sebepler’i kıyaslayacağız. Buna nasıl hazır olunur bilmemekle birlikte hazırsanız başlayalım. 

Şahane Pazar popüler olduğu için izlendi.
Mücbir Sebepler izlendiği için popüler oldu.

Şahane Pazar, ise leğende yıkanmaktır.
Mücbir Sebepler küvette duş almaktır.

Şahane Pazar’da belediyeler açtıkları çukuru kapatmayı unuturdu.
Mücbir Sebepler’de ise halk Çukur’u kapatmayı unutuyor.

Şahane Pazar komşuya ikram edilen kurabiyedir.
Mücbir Sebepler komşudan gelen güllaçtır.

Şahane Pazar’da balon şişirilir.
Mücbir Sebepler’de balon patlatılır.

Şahane Pazar materyalisttir.
Mücbir Sebepler varoluşçudur.

Şahane Pazar’da tek özlem cumartesiyedir.
Mücbir Sebepler mavi tık özlemi içerir.

Bir sonraki programda şu günlerden kurtulmamız için ihtiyacımız olan süperkahramanları sigortalı şekilde çalıştıran Marvel ile DC kıyaslamasıyla karşınızda olacağız. Bu videoyu beğendiyseniz kanalımıza abone olabilir, olmayabilir, olayazabilir, ve ya olmayayazabilirsiniz. Çok saçma dimi, bizce de.

Next Post

Ateş Başı Manzaraları

Paz May 10 , 2020
Paşa garip bir yerdir. İki hastanesi vardır, yüz yıldır hastalıktan kurtulamamıştır. Sakinlerinin yarısı delidir, yarısı da velidir. Sessiz görünür, yaşam belirtisi göstermez İstanbul’un ikinci yüzüdür Paşa. Geniş, tertemiz nizami caddeleri vardır, ara sokakları yürünmeyecek kadar dar; başını kaldırıp bakmayacağın kadar gridir. Yüksek kaldırımları, ışıklı dükkanları vardır; bir de hastane önünde […]