Hitler’i yenen adam: Matthias Sindelar

Matthias Sindelar 10 Şubat 1903 yılında Viyana’da doğdu. Fakir bir ailede doğan Matthias, babasını  Birinci Dünya Savaşında kaybetti. Bir yandan ev geçindiren öte taraftan futbol oynamaya devam eden Sindelar, 1924 yılında Austria Wien’de profesyonel sözleşmeye imza attı. Profesyonel olduğu ilk yıllarda çok zayıf olduğu için taraftarlar onu ‘Kağıt Adam’ olarak çağırsalar da, yıllar geçtikçe ‘Futbolun Mozartı’ olarak da bilinmeye başladı. 1926 yılında, Avusturya formasıyla ilk milli maçına Çekoslovakya karşısında çıktı. Döneminin en önemli oyuncuları arasında gösterilen Kağıt Adam, Avusturya’yı Dünya Kupasına taşıdı. Kupada müthiş bir performans gösteren Avusturya, İtalya’da düzenlenen 1934 Dünya Kupasında yarı finalde Arjantin’e elendi.

Artık Kağıt Adam’ın hedefi 1938 Dünya Kupası’ydı. 35 yaşına gelen Sindelar’ın takımı, Dünya Kupası öncesi Fransa’yı mağlup edip, İtalya ile berabere kalarak Dünya Kupası’na hazır olduklarının sinyallerini veriyordu. Sindelar, dünyanın en büyük kupasını Avusturya’ya getirmek istiyordu. Fakat bu güzel hayaller, Nazilerin Avusturya’yı işgal etmesiyle son buldu. Kana susamış bir lider, tüm insanlığın etkilendiği bir savaş başlattı. 1938’de Avusturya düştü. Naziler, Avusturya’nın iyi oyuncularını Alman kadrosuna katmaya başladı. Teklifi kabul edenler, Alman milli takımında oynamaya başladılar. Kağıt Adam bu teklifi reddetti. Ardından 1938’in Nisan ayında Alman takımı, Avusturya takımıyla bir ‘dostluk’ maçı yapmaya karar verdi. Sindelar ve arkadaşları, ülkesini işgal edenlere ve o işgalcilerin takımında oynamayı seçen eski takım arkadaşlarına karşı. Ne maç ama!
Futbolun kitleler üzerindeki etkisini bilen Hitler, tıklım tıklım tribünlerin önünde oynanacak maçta güçlü Alman takımının ülkesi işgal edilmiş Avusturya takımını rahat yenmesiyle, Avusturya halkının bozulmuş moralini daha da zayıflatmak istiyordu. Öte yandan, onuru zedelenmiş bir topluluktan daha tehlikeli hiçbir şey olmadığını da iyi bilen Hitler, maçtan önce Nazi askerlerini Avusturya soyunma odasına gönderdi. Askerler, Avusturya takımına maçı kaybetmelerini emretti. Fakat Matthias ve arkadaşları bu emre uymayacaktı. Müthiş tezahüratlar ile maç başladı. Karl Sesta yaklaşık 40 metreden bir füze ile Avusturya’yı öne geçirdi. Ardından sahne alan Sindelar, golünü attı ve Alman komutanlarının da olduğu şeref tribünün önüne giderek dans etmeye başladı. Avusturya maçı kazandı. Mermi değil, dans kazanmıştı. Bu gol, Sindelar’ın Avusturya formasıyla attığı son goldür.


Bu maçın üzerinden henüz 1 yıl geçmeden, Sindelar evinde sevgilisi Camilla Castagnola ile birlikte ölü bulunur. Ölüm raporunda ölüm sebebi karbonmonoksit zehirlenmesi olarak belirtilir. Sindelar’ın cenazesine yaklaşık 200 bin kişi katılır. Fakat Nazi raporlarında ismi ‘partiye sempati duymuyor’ olarak geçen Sindelar’ın ölümü üzerindeki sis perdesi hala aralanmadı. 2000 yılında Sindelar’ın yakın bir dostu olan Egon Ulrich BBC’de yayımlanan belgesel için yaptığı açıklamalarda şöyle dedi: Nazi kanunlarına göre adi bir suçtan ölen yahut intihar eden birinin cenazesi kalkmıyordu. O yüzden bir şey yapmak zorundaydık, olayın aslını bilmiyorduk fakat ölümüne dair kriminal veriler bir subaya rüşvet verilerek yok edildi’

Sindelar bir cinayete mi kurban gitti yoksa intihar mı etti bilemiyoruz fakat attığı golden sonra işgalcilerin önünde dans ederek insanlık tarihinin efsanelerinden biri oldu. Güzel danstı Kağıt Adam!

Next Post

Karanlık Bir Paradoks: DARK

Per Ağu 15 , 2019
Dark, Alman yapımı bir Netflix dizisi. Netflix’in orijinal içeriklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yönetmen koltuğunda Baran bo Odar oturuyor. İlk iki bölümü nedeniyle Stranger Things, Lost gibi dizilere benzerliğiyle tartışma konusu olan dizi, 3. bölümünden sonra izleyiciyi bambaşka bir hikâyeyi bilmeye davet ediyor. Daha birinci sezonunda bile kendi izleyici kitlesini […]