Mandariinid (Mandalina Bahçesi)

2013 Gürcistan – Estonya ortak yapımı olan Mandariinid filmi, Zaza Urushadze’nin yönetmenliğinde, Gürcü ve Çeçenler arasındaki Abhazya Savaşını konu alıyor. Abhazya’nın bir köyünde, mandalina üreten çiftçi Markus ile mandalina için kasalar yapan marangoz Ivo, savaştan dolayı ailelerini Estenyo’ya göndermiştir. Fakat maddi sıkıntıları olduğu için, kendileri, gerekli parayı kazandıktan sonra köylerini terk etmeyi planlarlar.

-Bu hikaye boyunca, baş roldeki Ivo’nun bilge konuşmaları, olgun ve sakin tavırları ise son derece samimi ve öğretici düzeyde gelecek bizlere-

Markus ve Ivo, kaç kilo daha mandalina toplanacağını, ne kadar daha kasanın lazım olacağını hesaplayarak, maddi sıkıntılarını bir an önce giderip, Estonya’ya dönmek için planlar yaparken, bir akşam evlerinin önünde, Çeçen ve Gürcü tarafların çatışmasının ortasında kalırlar. Ivo, bu çatışmadan yaralı olarak kurtulan bir Gürcü ve Çeçen askerini, evinin ayrı odalarına alarak iyileşmelerini sağlamaya çalışır.

Mandariinid filmi, savaşa, klasik savaş filmlerinin ötesinde, haklı, haksız,  kahraman, masum kavramlarının dışında bakarak, ‘savaşın kazananı savaştır’ yorumunu tekrardan bizlere hatırlatıyor.

Film, bir yandan da ‘herkesin kendi savaşı farklıdır’ düşüncesini uyandırdı bende.  

Abhazya toprağı için savaşan Gürcüler ve Çeçenler.

Maddi sıkıntıdan dolayı, para için savaşla savaşan, çiftçi ve marangoz.

Ve sonrasında tanık olacağınız, hayatta kalmak için, ölüme karşı birbirleri için savaşan iki düşman.

Filmin içinde görmüş olduğum bu üç savaş, ‘savaş her zaman vardır, ucunda ölümün olmayacağı savaş en güzelidir’ temasına sürükledi beni.

Ayrıca, Çeçen ve Gürcü askerin, Ivo’nun evinin salonunda yer alan kız torununun fotoğrafına bakarak birbirinden habersiz bir şekilde hissettikleri ortak sevgi duygusu, sevginin, her koşulda barınabildiğini, savaş, ideoloji engellerine takılsa da, bir şekilde yolunu bularak dışarı çıkabildiğini ve ‘yaşamanın, hayatın güzel olduğunun’ sinyalini savaş şartlarında bile verebildiği gösterdi bizlere.

Savaş konusuna daha farklı açıdan bakmanızı sağlayacak olan Mandariinid filmini izlemeden geçmemenizi öneririm.

Next Post

Ben Bir Sen İki

Cts Mar 28 , 2020
Yıllar yollar içinde gökyüzünde bir gece Herkesin bildiği yine İlk kelime tek hece Kötü sayılmaz uykunda Rüyaların kabusla Aç gözünü güz vaktinde bir kez daha hatırla Bu sancılardan salıncaklar kader sessizliği tercihin yağmurda ki çamurda senin Serin hayallerinde sensin çıkmalı ve bu kez sesin İçindesin çünkü hanenin Her his gibi […]

ÖNE ÇIKANLAR