Otonom Piyade: Deliler Bayramı

“otonom, ölen bir insanın o sürpriz kalp atışı.”

Otonom Piyade’nin 5 parçadan oluşan 3. albümü bugün Ep formatıyla tüm dijital platformlarda yayınlandı.

Sevenlerinin bir hayli heyecanla beklediği albüm, yaşanan olaylar karşısında bir muhalefete en ihtiyacımız olduğu anda geldi. Muhalefet dediysek günümüzde içi doldurulamayan, altı boşaltılmış bir düşünceden bahsetmiyoruz. Ellerinde hücum bayraklarıyla bizi de değişime davet eden, “haydi, sıra sizde, çıkın bir kere de siz bağırın” diyen, zalimin karşısında susmayan ve hakkını arayan protest rap’ten bahsediyoruz.

Hem Saian hem de Kst zaten protest rapi en iyi yapan isimlerden. Yanlarına “güverte” diye seslendikleri Fuat’ı da almışlar ve ortaya harika bir iş çıkarmışlar.  Albümün her parçası zaten çok iyi ve defalarca dinlenmelik.  Ancak söylemek istediğimiz başka şeyler var.

Saian’ın koşullarla uzlaşmak istemeyen tarzını zaten hep çok sevdik. Bugüne değin yaptığı her işte farkını ve üslubunu cesurca ortaya koydu. Kst, ilginç tarzıyla ve söylenmeyenleri söyleyebilmesiyle ünlü birkaç rapçimizden biri. İkilinin yaptığı her işi hep başarılı bulmuştuk ama bence şu an en iyisi bu. Çünkü konuşulacak en gerekli şeylerin ötelendiği ve her şeyin hemen unutulduğu bu çağda sorulacak soruları yine onlar soruyorlar.

Özellikle albümün adını taşıyan Deliler Bayramı ve Kapalı Kapılar parçalarının ön planda olduğu albümde bir de ek olarak “Buğulu Camlara Devrik Cümleler” adlı parçanın remix’i yer alıyor. Sordukları sorulara gelecek olursak; aslında hepimizin farkında olduğu ama bir şekilde örtbas edilen şeylerden bahsediyorlar. Mesela;

“dostum o marpucu yavaşça yere bırak tamam mı?
anladık en türk sensin de, sen bedelli yapmadın mı?
badem bıyık maaşları başlar on beşten
basamakları çıkmışlar her listede ama son beşte
ortalık bataklık ve bok, götü yiyen boy versin
aç kalırsan korkma sen de gider duble yol yersin.”

Bu albüm bize bir kere daha öfkemizin ne kadar haklı olduğu gösterdi.

Otonom Piyade, var olduğu ilk andan beri direnişimizin, kavgamızın sesi oldu. Tıpkı özgürlüğümüzün ve umudumuzun sesi olduğu gibi. Meydanlarda söyledik, öfkelendiğimiz anlarda içimizden söyledik. Bir şekilde susma dediler bize. Biz de günlerimizin hesabını sormak için söyledik. Şimdi söylemeye daha çok ihtiyacımız var. Şimdi köşemize çekilmemek için, pes etmemek için konuşmaya daha çok ihtiyacımız var. Anlatmaya ve anlaşılmaya her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Teri kurumayan ama hakkını da alamayan işçiler için, madenlerde çalışan babalar için, çocukken ve gençken vurulan evlatlar için, çocuğuna doyamadan giden anneler için, işsizlikten geçim derdi yüzünden intihar eden genç, evli, çocuklu insanlar için susmamaya ve haykırmaya, hesap sormaya daha çok ihtiyacımız var.

Hep var ol Otonom Piyade… İyi ki geldiniz. Ve iyi ki unuttuklarımızı tekrar hatırlattınız bize. Şimdi direnişimiz daha güçlü ve öfkemiz daha haklı.

Yıldız bayraklı hücum kıtası’na sevgilerimizle.

Next Post

Karakomik Filmler 1

Paz Mar 22 , 2020
İki Arada & Kaçamak Cem Yılmaz’ın oyunculuğunu ve mizahını seven birisi olarak, tüm filmlerine ayrı bir ilgim bulunuyor. Bu ilgiye sahipken, “Karakomik Filmler” tanıtımlarına denk geldiğim andan itibaren, algısal olarak filmi kafamda hiç oturtamamıştım. Karakomik Filmler, İki Arada ve Kaçamak ile üç film ismini algılayıp duruyordum. Bunlarla birlikte bir de […]

ÖNE ÇIKANLAR