refah random

biz gençleri ülkenin aydın kesimi bile aydınlatamıyorken
şu ampul nasıl olur da aydınlatacaktı ki..

tarihte bir ilk!
aşk üzerine yapılan ilk refah random’a çok az bir süre kaldı.
seçmenler bu oylamada “seviyor veya sevmiyor” şıklarından birine oy atacaklar.
siyasiler sokaklarda “seviyorsan git konuş bence” propagandası yapmaya başladılar bile. “sevmeyi en iyi biz biliriz” yazıları camiilerimizi süslüyor, siyasiler, akil insanlar adı altında ünlü şarkıcılara besteler yaptırıyorlardı. bunlardan biri de mehape’ye gönül vermiş kurt cobain’di.
kurt cobain siirt konserinde söylediği:

“rape me,my friend
ırzıma geç arkadaşım
rape me again yeniden ırzıma geç”

şiiri nedeniyle hapse atıldı. bunu duyan tarlabaşı muhtarı tuncel kurtiz “hepimiz kurt’uz”,”kurt cobain’in askerleriyiz” “kahrolsun pkk” gibi söylemlerle halkı galyana getirdi ve meclise yürümeye kalktı. lakin orada “hani beraber yürümüştük ya biz bu yollarda” şarkısı çalınca hepsi gerisin geri tarlabaşına döndü. kurt cobain yalnızdı. ne gruptan dostları ne eşi courtney love yenge ona temiz atlet ve don getirmemişti. eski şahşahlı günlerini özleyen kurt, aşka refah random işlemeyeceğini anlamıştı. kurt, ahmet kaya ile aynı mapusta yatmaktaydı.ahmet kaya mapushanenin ağır abilerindendi. kurt’u sevdi. korudu, kolladı. her gece sazını eline alır kurt’a sazlı sözlü öğütler verirdi. bunun üzerine kurt, sözlerini ve bestesini kendi yaptığı;

“being in jail, there are so many to give advices”
(düştüm mapus damlarına öğüt veren bol olur)
“if i put those advices together, there will be road from here to village”
(toplasam o öğütleri burdan köye yol olur)
*şair burada köy benzetmesiyle tarlabaşını kastediyor.

singılını çıkardı. zaman hızla ilerliyordu ve refah random’a çok az bir süre kalmıştı. günler, haftalar birbirini kovaladı ve kurt sonunda mapustan çıkıyordu. çıkmadan ahmet abisini görmeye gitti. ahmet kaya ve kurt özgürlüklerinin peşinden koşan iki yağız delikanlıydı. ahmet kaya kurt’un eline bir kağıt sıkıştırdı ve “haydi git sarı saçlım mavi gözlüm” dedi “yolun açık olsun.” kurt elinde kağıt, sırtında ince bir hırka ile tarlabaşındaki evinin yolunu tutuyordu. semte girdiğinde onu tuncel kurtiz karşıladı. onun şerefine üç gün üç gece çiğköfte ve dans partileri düzenledi. kurt bir gece kafası hafif dumanlı ahmet abisinin ona verdiği kağıdı hatırladı. kağıdı buldu ve okumaya başladı:

“acı çekmek özgürlükse
özgürüz ikimiz de
o yuvasız çalıkuşu
bense kafeste kanarya
o dolanmış daldan dala
savurmuş yüreğini
ben bölmüşüm yüreğimi
başkaldıran dizelere”

kurt hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı. “ah be ahmet abi dedi akıl penis değil ki millete sokasın”

bir hafta içerisinde serbest kalan ahmet kaya, kurt’u tarlabaşı’ndaki evinde ziyaret etmeye gittiği sırada ölü buldu. “bu ülkede yaşanmaz amına koyayım” diyen ahmet kaya, yurtdışına kaçtı. kurt’un cenazesi öğle namazına müteakiben teşvikiye camiinde kılındı. zincirlikuyu mezarlığına defnedilen kurt cobain’in ölüm sebebi tam olarak bilinmezken bazı iddaalar kafaları karıştırdı. tarlabaşı’nın en eski çiğköftecisi selami şahin’e borcu olduğu ve borcunu ödemeyi reddetmesi üzerine çıkan arbedede kurt’un öldürüldüğü iddaa ediliyordu. bir diğer iddaa ise eşi courtney love tarafından yapıldı. “kurt o gece çok çiğköfte çekti, kafası yerinde değildi” dedi. lakin kurt’un otopsisinde kanında hiç çiğköfte bulunmaması olayı gizemli bir hale getirdi. 5 nisan 1994 sabahı saat 9’u5 geçe hayata gözlerini yuman kurt cobain’in ölüm nedeni hala bilinmiyor..

Next Post

sigarasının dumanıyla gülüşlerini seviştirebilen adam

Pts Tem 15 , 2019
her sabah dokuzda iş başı yapılan ofise 10-15 dakikalık geç kalma anarşistliğini üstlenerek gelirdi, baş parmağından sallandırarak taşıdığı içinde sıcak simit olan poşetiyle birlikte. poşet masasında yerini alır almaz yanına bir kahve koyabilmek için mutfağa yönelir ve öğle yemeğine kadar bitiremeyeceği simitle birlikte başlamış olurdu mesaisi…ki devam ederdi o mesai […]
sigara

ÖNE ÇIKANLAR