Shiva Baby

Shiva Baby, Sieranevada minvalindeki çizgisinden, yaşatmış olduğu cendereler, sakarlıklar ve kadın dünyasına ait cinsel güvensizlikleri ele alarak ayrılıyor.

Filmin yönetmeni Emma Seligman’ın NYU’de öğrenciyken çektiği kısa filmin senaryosuna eklemeler yaparak çektiği ilk uzun metrajı olan Shiva Baby, üniversite öğrencisi Danielle’nin (Rachel Sennott) para karşılığı ilişki yaşadığı Max (Danny Deferrari) ile ailesinin bulunduğu bir yas evinde denk gelmesiyle gelişen olayları bizlere en gergin ve eğlenceli şekilde sunuyor.

İzole bir Yahudi cemaatine mensup ailesinden dolayı cenaze törenlerine, yas günlerine ve Yahudi ibadetlerine sıkça tanık olduğunu söyleyen genç yönetmen; bu olayların tesirini, üniversite yaşamında denk gelmiş olduğu “cici baba” kavramıyla (kadın öğrencilerin, üniversite giderlerini karşılayabilmek için para karşılığı zengin adamlarla ilişki yaşaması) birleştirince, tezahür eden filmin Shiva Baby olduğunu söylüyor.

İlk sahne haricinde tek mekan olarak yas evinde geçen 77 dakikalık film, Sieranevada minvalindeki çizgisinden, yaşatmış olduğu cendereler, sakarlıklar ve kadın dünyasına ait cinsel güvensizlikleri ele alarak ayrılıyor. Yas evinde ailesi ile bulunan Danielle’nin, karısı ve bebeğiyle birlikte gelen Max ile karşılaşmasıyla başlayan olaylar, Danielle’nin eski sevgilisinin de orada bulunmasıyla daha da gergin bir hale bürünüyor.

Shiva Baby, Türk – İslam kültüründen de tanık olduğumuz cenaze evindeki yemek yeme telaşı, ziyaretçilerin hayata dair sohbetleri ve yaşlıların gençlere sordukları sorularla yaşattıkları cendere ile empati kurabileceğimiz bir dünyaya bizi konuk ediyor.

İlk uzun metrajı ile başarılı bir iş çıkaran Emma Seligman’ın Shiva Baby filmi projeksin ekibinden de tam puan alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Demode Tişört 06: Bedük'ün Kahvaltı Motivasyonu

Cts Tem 3 , 2021
youtuber mafya, bir günün 24 saat olmaktaki faşizan ısrarı, çıplak gani müjde, einstein’ı bir kenara bırakmak, emircan iğrek’in dilemesi gereken özür, halkın bir türlü coşkun akamayan seli ve yine cüneyt özdemir’e yaradı.

ÖNE ÇIKANLAR