Sıkışık Muhabbet | Ölümden Sonra Yaşam

Nihilist: Tıkışık Muhabbet programına hoşgeldiniz. Bugünkü konumuz Ölümden Sonra Yaşam.
Müslüman: Ben bu konuya iki yönlü bakıyorum. Bilimsel yönden ve inançsal yönden. Profesörlere göre insan beyninin hafızasında barındırdıkları yaşamdan sonra aktarılamaz. Bu yüzden de ölümden sonra yaşam yoktur diyorlar. Bilimsel yönden bakarsak yok. Ama inançsal yönden bakarsak, ben bir müslümanım, kutsalım var. Ve Kuran’a göre de insanlar öldükten sonra uyurlar ve kıyamete kadar herkes uyur. Kıyamette herkes uyandırılır ve yaşam devam eder. Ve insanlar bu ölümle kıyamet arasındaki uyku süresini bilmezler. Kıyametten sonra da insanlar günahına ve sevabına göre cennete ya da cehenneme giderler. Ve yaşam devam eder.
Nihilist: Ben de iki açıdan bakıyorum ama bilimsel açı daha ağır basıyor benim açımdan. Doğmadan önce yaşam var mıydı? Neden kimse bunu tartışmıyor? Çünkü doğmadan önce yaşama dair bir kanıtımız var, hiçlik. Bu kanıtı bildiğimiz için kimse oraya bulaşmıyor, herkes bilinmeyene bulaşıyor. Buradaki boşluk inançla dolduruluyor.
Uzun Saçlı Düz İnsan: Şöyle temel bir tez var, var olan hiçbir şey yok olamaz, yok olan hiçbir şey de var olamaz. Bu mantıkla, ölümden sonra yaşam varsa yaşamdan sonra ölümün de olması gerekiyor. Son canlı ölene kadar ölümden emin olamayız. Şimdi bize ölüm var gibi geliyor ama dünyadaki son canlı ölmeli ki biz yaşamdan sonra ölüm vardır’a kesin kanaat getirelim.
Nihilist: Bu güne kadar hiç kanıt yok. Hep inanç üzerinden…
Uzun Saçlı Düz İnsan: Ama inanç biraz dogmatiktir. Sen her şeye inanabilirsin ve ben sorgulayamam. O kişiye özeldir ve başka birileri tarafından sorgulanamaz. Şu ışığın kutsal olduğuna da inanabilirsin, ben sana ışık nasıl kutsal sen yakıyorsun diyemem. Reenkarnasyon var. Saadettin Teksoy’un birkaç programı var. Sen Saadettin Teksoy’a yalancı mı diyorsun?
Nihilist: Bilmiyorum valla. Bir de müslümana şunu sormak istiyorum, bu düşünce kediler için de var mıdır? Onlar da düşünüyor mudur lan öbür tarafta istediğim kadar mama yiyeceğim?
Müslüman: Onlar da bir canlı. Etme bulma dünyası. Kediye yapılan bir işkence öbür dünyada onu bulacak. Kedi de aynı işkenceyi ona yapacak. Kimsenin yaptığı yanına kar kalmaz. Ölümden sonra yaşam olmadığını düşünürsek biteriz. Benim psikolojim bozulur, yani ölüyorsun ve bitiyor her şey. Yok oluyorsun. Bu düşünce beni ağır bunalıma sokabilir o yüzden ben ölümden sonra yaşama inanıyorum ve bunun bütün canlılar için olduğunu düşünüyorum.
Nihilist: Bence kediler ölümün bilincinde olmadığı için bu konu hakkında hiçbir fikri olduğunu düşünmüyorum.
Uzun Saçlı Düz İnsan: Bir kediye bağlanalım. İzleyen kedi varsa alta yorum atsın.
Nihilist: Bu arada programımızın sonuna geldik. Bizi dinlediğiniz için teşekkür ederiz.
Uzun Saçlı Düz İnsan: Bak müslüman üç dakika konuştu…

Next Post

Kefernahum: Vicdan, insanın içindeki Tanrıdır.

Çar Haz 10 , 2020
Pablo Picasso’nun son dönem eserleri için; “onlar resim değildi, boyayla küfrediyordu.” der John Berger… Usta ressam Picasso’nun sihirli fırçaları ile ettiği o “sanatsal küfürleri” öyle anlaşılıyor ki Kefernahum filminin yönetmeni Nadin Labaki bu sefer “kamerasıyla” savurmuş ve hakkını teslim gerekir ki ortaya nefis bir “sanatsal küfür” daha çıkmış! Daha çocuk […]