Mor Malumat #1

Bildiğiniz tüm ana haber programlarını unutun. Evet, ilk olarak a haberi unutun… Dünya’dan ve Türkiye’den haberlerle karşınızda olacağız. Hazırsanız başlıyoruz.

 • Xiaomi’nin CEO’su Lei Jun’un iphone kullandığı ortaya çıktı. 
 • Avmlere, açıldıktan sonraki ilk üç gün toplam 3,4 milyon kişi gitti.
 • Florida’da bulunan Disneyland, sıkı tedbirler altında 20 Mayıs’ta yeniden açılacak.
 • Donald Trump, ulusal güvenliği gerekçe göstererek Huawei yasağını Mayıs 2021’e kadar uzattı.
 • İsmail Köybaşı, İspanya’da kendisinin Gareth Bale’ye benzetildiğini iddia etti.
 • Heyecanla beklenen Matrix 4’ün salgın sebebiyle durdurulan çekimlerine temmuz ayında Berlin’de başlanması planlanıyor.
 • Acun Ilıcalı açtığı canlı yayınla 1 milyon kişiye ulaşarak instagram Türkiye rekorunu kırdı. 
 • The Simpsons, 32. Sezon onayını da alarak bilinen en uzun tv serisi oldu.
 • Fatih Ürek “Demet Akalın’la asla barışmam.” dedi.
 • Ricky Gervais, anlaşma imzaladığı Netflix için yeni diziler ve programlar hazırlayacak.

Kameralarımızı Türkiye’ye çevirecek olursak;

 • DEKAN
  2 gün önce gündemi meşgul eden dekan olayıyla başlayalım. Gün geçmiyor ki geleceğe dair umudumuz memleketim türlü atanmış yahut yarı atanmış yöneticileri tarafından köreltilmesin. Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı video konferans sırasında kamerayı açık unutunca “kızların resimlerini de görüyoruz böylece, çaktırma” diyerek yayındakilerle birlikte kahkahalara boğuldu. Ta ki mikrofonu fark edene kadar. Bizlere ise bu eril ve iğrenç dilden boğulmak kaldı. Her yer suç mahali.
 • YIKIM İZLEME
  Dışarıda gezen bir virüs yüzünden 60 gün boyunca eve hapsoldunuz. Dış dünyayla temasınızı en aza indirdiniz fakat pandeminin ne kadar süreceği belli değil. Daha sonra birkaç saatliğine sokağa çıkma izni verildi. Bu bir Franz Kafka distopyası değil, 65 yaş üstü vatandaşlarımızın birkaç aydır yaşadıkları. Peki bu kadar zorlu bir sürecin ardından dışarı çıktıklarında ne yaptılar? Derin bir nefes alıp bir ağacın altında soluklandılar mı? Ya da uzun süredir görmedikleri arkadaşlarıyla koyu sohbete mi daldılar? Hiçbiri değil. Adıyaman’da bir grup yaşlı vatandaşımız karantina günlerinin verdiği hamlığı ata sporumuzu yaparak attılar. Hayır hayır, terlemediler merak etmeyin. Vinç izlediler.
 • VİLLA CELDİİİİİİİ
  İçinde bulunduğumuz süreç dolasıyla hepimiz evlerimize çekildik. İşçinin işverenin ha bire kaybettiği bu dönemde bir isim her zamankinden daha çok kazanmaya başladı. Evet, doğru bildiniz, Türk tv programcılığının parlayan yıldızı Acun Ilıcalı… Bu sene Survivor hiç olmadığı kadar çok izleniyor. Haftada 7 gün yayınlanan program zirveyi kimselere bırakmıyor.  Halkımızın adeta bir milli maçmışçasına izlediği survivor evlerimize renk, rekabet ve heyecan getirdi. Ünlüler ve gönüllülerin yarışında kim kazanır bilinmez. Ama her halükarda Acun Medya’nın kazandığı kesin.  Ee bizler de orta sınıf olarak bu kıyasıya rekabette gönüllüleri destekliyoruz. Bakın mesela bu abimiz villaya kendi gidecekmişçesine seviniyor. Ne diyelim hep destek tam destek.
 • ECE SEÇKİN
  Rap müziğin yükselişini kaçırmayıp, bu trene son anda atlayan Ece Seçkin, konuk olduğu bir programda “salgın günlerinde unutulmaktan çok korkuyorum. Sokağa çıkarım kimse beni tanımazsa ne yaparım.” diyerek karantinanın en az ekonomik hasarlar kadar önemli olan başka bir sorununu gözler önüne serdi: psikolojik hasarlar. İnsanımızın hayatın her alanında sahip olduğu unutkanlığı popüler kültür alanında kullanmasını da isterdik ama şimdilik zor görünüyor. Meral etme Ece…

 • EN PAHALI HALAY
  Dünyada ve ülkemizde pandemi dolayısıyla olağanüstü tedbirler alınmaya ve uygulanmaya devam ediyor. Ancak anadolumuzun güzide insanları “yasak falan bizi bozar kardeşim” diyerek yasakları delmeye devam ediyor. Mesela Ankara’da bir grup genç sosyal mesafe kuralını halay çekerek deldiler. Devletimiz de durur mu yapıştırdı cezayı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralını ihlal edip, cadde üzerinde halay çeken bu 8 kişiye, toplam 12 bin 600 lira idari para cezası uygulandı. Her şeyi hiçe sayıp ceza yiyen bu halay tutkunu vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Görüşürüz.

Next Post

Kim Takar Yalova Kaymakamını? Leonardo Da Vinci

Cts May 23 , 2020
Leonardo da Vinci 1452’de İtalya’nın Vinci kasabasında doğmuştur. Messer Piero di Antonio da Vinci adındaki bir noter ile çiftçi bir kadın olan Caterina’nın evlilik dışı ilişkisinden meydana gelmiştir.  Tam ismi Lionardo di ser Piero da Vinci’dir. Bu isimdeki “ser” ünvanı babasının “beyefendi” olduğunu ifade ediyordu. “Vinci” adı ise Vİncio ırmağının […]

ÖNE ÇIKANLAR